12 C
Sundsvall
måndag, juni 16, 2025

Nya driftchassien på gång – par i Mustanger

Inom driftingen så börjar det finnas väldigt välbeprövade chassien med en uppsjö av komponenter att välja från. Nissan S-chassie, Toyota GT86/Subaru BRZ, diverse BMW-modeller. Ja listan kan göras ganska lång på modeller där det nästan finns en mall för att bygga en konkurrenskraftig bil. Ett par grabbar som tänker lite annorlunda är Max Adborg och Sonny Axerud som både utvecklar varsitt jänkejärn.

Låg, bred, brutal med en uppseendeväckande lila och gul livery. Ja så kan man beskriva Mustang nummer 1 i denna artikel. Det är Max Adborg från Malmbäck som har byggt ihop en riktig best.

Bilen är från 2018 och teamet har byggt på denna ett par år nu. Motorn är en LS-LQ4 på 6,6 liter med två turbos. I dagsläget levererar den 997hk på hjulen och cirka 1300Nm i vrid, även om Max i första hand inte kommer välja denna mappning vid de inledande testerna. Man kan tänka sig att de märkestrogna kan harkla sig lite över detta motorval, men det är ju det som är charmigt med sporten. Anledningen till motorvalet var egentligen att Max hade denna motor liggandes och tänkte att den kunde bli en stabil pjäs i bygget.

Övriga komponenter är en växellåda från Lexus, torsendiff samt FDF komponenter i hjulupphängningarna. Karossen är fortfarande i plåt så Max känner att han får vara lite försiktig i början med bilen. Trots den är relativt orginal i karossen så väger den in på 1500 kg, vilket är långt lägre än vad teamet gissade på. Detta innan bilen kommer kapas ur.

Tidigare körde Max en Volvo 740 under tre års tid mest för skojsskull. Effekten saknades i detta bygge vilket det inte kommer göra i nybygget. Året som kommer nu är ett test år. Bilen skall köras in och justeras så att teamet känner sig bekväma med den. Sen till kommande säsong blir det förhoppningsvis RM eller SM.

Någon som inte håller karossen original på sin Mustang är Sonny Axerud från Motala. Sonny som vi sett köra en orange S14 i RM tidigare kommer nu med ett nybygge. Grundbilen är en Mustang från 2024 där karossen görs i kevlar-komposit av teamet själva. Det har funnits en del utmaningar med detta men de ser det som en läroresa och att utvecklas.

Anledningen till valet av bil för Sonny är att han och hans far alltid har varit Mustang-frälsta. De har haft ett par gatbilar innan så Mustang finns i blodet. Samt att RTR:ererna tycks fungera väldigt bra och är förebilder för teamet. Det ska bli kul att testa något udda enligt Sonny.

Motorn är en fem-liters från Roush och har överladdats med kompressor. Bygget har dragit ut mer på tiden mot vad det var tänkt. Mycket på grund av att det är ett relativt nytt chassie att bygga driftingbil på och att de flesta komponenter som väl finns framtagna finns på andra sidan av Atlanten, men Sonny tar detta med ro och inser att bilen kommer få utvecklas i steg. Nu sitter kylare och dylikt fram men det kommer flyttas bak till nästa säsong. Sonny vill helt enkelt få ut bilen för att testa den. De vet att detta inte är optimalt men körningen är prio just nu. Bilen ska få vagnbok, så det kan komma en wildcard-ansökan under säsongen till SM.

Text: Mattias Laago
Foto: Mattias Laago

Följ oss gärna

1,823FansGilla
1,714FöljareFölj
115PrenumeranterPrenumerera
Mattias Laago
Mattias Laago
Videograf och skribent som varit aktiv inom motorsporten sedan 2004. Brinner för att förmedla känslan från eventen.

Related Articles

Våra Sociala Medier

1,823FansGilla
1,714FöljareFölj
115PrenumeranterPrenumerera
spot_img

Senaste artiklarna