I mitten av februari månad gick Mårten Stångberg ut med att han kliver in som grenansvarig för driftingen i Borås FMC och har där som mål att arrangera ett antal träningsdagar på anläggningen Borås Motorstadion under året tillsammans med klubben. Den första kördes sista helgen mars och blev en bra genomkörare för vad som komma skall.

Mårten har varit medlem i Borås FMC i fem år och har kört flera tester med sin Mercedes på den tekniska och kuperade banan. Vid sidan av detta så har teamet hjälpt till där de kunnat på anläggningen. Nu till i år fick Mårten frågan av klubben om han kunde gå in som grenansvarig för driftingen, vilket han gjorde med stöd Joacim Johansson och Chris Lundgren från Vicious Company. En plats som tidigare hölls av bröderna Michael Lexman och Martin Lexman från Frillesås.
Tilläggas kan är att Joacim och Chris arrangerar ett event den kommande helgen på banan den tredje till fjärde maj, så det är ett tips för de som vill se bilar med bra fitment och stance drifta runt banan på Borås Motorstadion. Detta kombineras också med en japaninspirerad bilutställning den andra maj på torget i Borås.

Mårten kommer att ta stöttning och hjälp av alla eldsjälar inom Borås FMC i sin nya roll. Målet för säsongen är att köra fyra träningsdagar, varav en är genomförd. Till denna kom 32 bilar och närmare femhundra personer i publiken. Detta utan egentlig annonsering för eventet. Borås ligger i en region där många aktiva finns men antalet banor är begränsat.

Tanken med träningsdagarna är att det är ”drifting för alla”, därav ska alla typer av bilar vara välkomna. En del PRO-bilar syntes på senaste eventet och de mer rutinerade förarna där var öppna med att hjälpa de som hade frågor.

Det gjordes en del bullermätningar under eventet och resultaten för dessa inväntas innan nästa steg tas inför kommande testdagar. Mårten berättar att klubben kommer att fokusera på testdagar i år och få dessa att fungera innan man överväger att ta klivet mot att arrangera eventuella tävlingar i framtiden.
Det ska bli intressant att följa utvecklingen på Borås Drifttrack.
Text: Mattias Laago
Foto: Tobias Asp, aspmedia.se

