14 C
Sundsvall
lördag, april 19, 2025

Fridström segrade i Club-klassen på Kinnekulle

Timeattacknu kör andra deltävlingen i sin serie i helgen på Kinnekulle Ring och idag avgjordes Club-klassen.

Club-klassen är instegsklassen i Timeattacknu-serien med gatbilar på gatdäck, där det är mycket begränsat vad man får göra och där det finns en strikt faktor mellan vikt och effekt.

Det var alltså Peter Fridström som var snabbast i Club, precis som vid premiärtävlingen på Ring Knutstorp för en dryg månad sedan. Peter körde, förutom segern, även till sig ett nytt varvrekord för klassen med bästa tiden 59,758. Tvåa blev Daniel Rosenblom, 1.00.333, och trea Tony Johansson, 1.00.934.

Imorgon söndag avgörs resterande klasser. Tävlingen går att se på SLC

Text: Christer Hägglund
Foto: Apex Foto/Timeattacknu.se

Följ oss gärna

1,802FansGilla
1,572FöljareFölj
116PrenumeranterPrenumerera
Christer Hägglund
Christer Hägglund
Fotograf och skribent som under åren 2017-2020 arbetat med drifting, men gärna fotograferar och skriver om de flesta grenar. Utgår ifrån Sundsvall och har Sundsvall Raceway och Mittsverigebanan som hemmabanor.

Related Articles

Våra Sociala Medier

1,802FansGilla
1,572FöljareFölj
116PrenumeranterPrenumerera
spot_img

Senaste artiklarna