3.9 C
Sundsvall
lördag, oktober 16, 2021

Marcus Annervi dominerade Porsche Sprint Challenge Cup på Falkenberg

Det blev total dominans från Marcus Annervi i de fyra sprintloppen som körde i Porsche Sprint Challenge Cup under Västkustloppet på Falkenbergs Motorbana.

Marcus Annervi

Annervi och Race Team Gelleråsen vann samtliga fyra lopp, främst utmanad av Janne Gustavsson som blev tvåa tre gånger.

Janne Gustavsson

För deltävlingens kändisdeltagare, rallylegendaren Stig Blomqvist, som fyller 75 år senare i juli, blev det inte några framskjutna placeringar. Blomqvist körde in på en nionde plats som bäst.

Prispallen i race 1

Race 1

  1. Marcus Annervi, Race Team Gelleråsen – By AFR, 19:17.296
  2. Janne Gustavsson, Stenhaga Motorsport, +5.125
  3. Per Anderson, Eken Motorsport, +16.348
  4. Markus Lönnroth, Race Team Gelleråsen – By AFR, +18.057
  5. Thomas Tedenström, Eken Motorsport, +25.925
  6. Ludwig Ellhage, Stenhaga Motorsport, +35.006
  7. Fredric Blank, Stenhaga Motorsport, +35.532
  8. Gustav Bergström, Mtech Competition, +38.923
  9. Stig Blomqvist, Porsche Experience Racing, +44.961
  10. Martin Söderberg, Stenhaga Motorsport, +46.163
  11. Håkan Ricknäs, RMS, +51.218
  12. Svante Andersson, Stenhaga Motorsport, +1 Lap
  13. Fredrik Danner, Eken Motorsport, +1 Lap
  14. Fredrik All, Stenhaga Motorsport, +1 Lap
  15. Anders Bengtsson, Stenhaga Motorsport, +1 Lap
  16. Patrik Emanuelsson, Sundahl-Pampas Racing, +1 Lap
  17. Micael Ljungström, Team Ferrita Racing, +1 Lap
    DNF. Kenneth Ahnelöv, Race Team Gelleråsen – By AFR, DNF
    DNF. Ronnie Gustafsson, Eken Motorsport, DNF

Race 2

  1. Marcus Annervi, Race Team Gelleråsen – By AFR, 15:34.742
  2. Per Anderson, Eken Motorsport, +0.563
  3. Janne Gustavsson, Stenhaga Motorsport, +1.358
  4. Ronnie Gustafsson, Eken Motorsport, +1.805
  5. Fredrik Danner, Eken Motorsport, +2.644
  6. Ludwig Ellhage, Stenhaga Motorsport, +3.630
  7. Micael Ljungström, Team Ferrita Racing, +4.645
  8. Gustav Bergström, Mtech Competition, +5.290
  9. Håkan Ricknäs, RMS, +6.785
  10. Anders Bengtsson, Stenhaga Motorsport, +7.443
  11. Stig Blomqvist, Porsche Experience Racing, +8.186
  12. Fredric Blank, Stenhaga Motorsport, +8.998
  13. Kenneth Ahnelöv, Race Team Gelleråsen – By AFR, +10.005
  14. Thomas Tedenström, Eken Motorsport, +11.847
  15. Patrik Emanuelsson, Sundahl-Pampas Racing, +14.889
  16. Fredrik All, Stenhaga Motorsport, +16.166
    DNF. Markus Lönnroth, Race Team Gelleråsen – By AFR, DNF
    DNF. Svante Andersson, Stenhaga Motorsport, DNF
    DNF. Martin Söderberg, Stenhaga Motorsport, DNF

Race 3

  1. Marcus Annervi, Race Team Gelleråsen – By AFR, 19:08.253
  2. Janne Gustavsson, Stenhaga Motorsport, +9.362
  3. Gustav Bergström, Mtech Competition, +19.592
  4. Per Anderson, Eken Motorsport, +21.060
  5. Fredrik Danner, Eken Motorsport, +23.593
  6. Micael Ljungström, Team Ferrita Racing, +25.419
  7. Ludwig Ellhage, Stenhaga Motorsport, +32.840
  8. Fredric Blank, Stenhaga Motorsport, +36.423
  9. Thomas Tedenström, Eken Motorsport, +39.158
  10. Svante Andersson, Stenhaga Motorsport, +47.407
  11. Kenneth Ahnelöv, Race Team Gelleråsen – By AFR, +52.704
  12. Fredrik All, Stenhaga Motorsport, +1 Lap
  13. Anders Bengtsson, Stenhaga Motorsport, +1 Lap
  14. Håkan Ricknäs, RMS, +1 Lap
  15. Stig Blomqvist, Porsche Experience Racing, +1 Lap
  16. Patrik Emanuelsson, Sundahl-Pampas Racing, +2 Laps
    DNF. Markus Lönnroth, Race Team Gelleråsen – By AFR, DNF
    DNF. Ronnie Gustafsson, Eken Motorsport, DNF
    DNF. Martin Söderberg, Stenhaga Motorsport, DNF

Race 4

  1. Marcus Annervi, Race Team Gelleråsen – By AFR, 17:39.731
  2. Janne Gustavsson, Stenhaga Motorsport, +1.308
  3. Markus Lönnroth, Race Team Gelleråsen – By AFR, +4.475
  4. Per Anderson, Eken Motorsport, +6.205
  5. Thomas Tedenström, Eken Motorsport, +8.427
  6. Ludwig Ellhage, Stenhaga Motorsport, +9.533
  7. Fredric Blank, Stenhaga Motorsport, +11.128
  8. Kenneth Ahnelöv, Race Team Gelleråsen – By AFR, +12.669
  9. Håkan Ricknäs, RMS, +12.982
  10. Martin Söderberg, Stenhaga Motorsport, +13.221
  11. Svante Andersson, Stenhaga Motorsport, +15.538
  12. Fredrik All, Stenhaga Motorsport, +19.648
  13. Anders Bengtsson, Stenhaga Motorsport, +20.914
  14. Stig Blomqvist, Porsche Experience Racing, +21.741
  15. Patrik Emanuelsson, Sundahl-Pampas Racing, +34.471
  16. Ronnie Gustafsson, Eken Motorsport, +1 Lap
    DNF. Micael Ljungström, Team Ferrita Racing, DNF
    EXC. Fredrik Danner, Eken Motorsport, +EXC
    EXC. Gustav Bergström, Mtech Competition, +EXC

Text: Christer Hägglund
Foto: Chris Adolfsson

Christer Hägglund
Fotograf och skribent som under åren 2017-2020 arbetat med drifting, men gärna fotograferar och skriver om de flesta grenar. Utgår ifrån Sundsvall och har Sundsvall Raceway och Mittsverigebanan som hemmabanor.

Related Articles

Våra Sociala Medier

1,230FansGilla
550FöljareFölj
81PrenumeranterPrenumerera
- Advertisement -spot_img

Senaste artiklarna