-2 C
Sundsvall
söndag, mars 16, 2025

Bra kval av norrmännen i Formula Drift

De två norska förarna i Formula Drift i USA gjorde bra kval på Orlando Speed World idag.

Fredric Aasbø, mästare i serien 2015, och Simen Olsen, nykomling för året, placerade sig på tredje respektive 21:a plats. Tredje för Aasbø ger honom bra slagläge inför elimineringen. För en förare som satsar hårt på mästerskapet med en misslyckad tävling bakom sig är det bra och klart behövligt med en framgång.

För Simen Olsen är en 21:a plats en riktigt bra prestation, där han har rutinerade förare som Taylor Hull och Dean Kearney bakom sig, liksom mediaprofilen Adam LZ och Yves Meyer, tvåa i FIA IDC 2018.

Nu håller vi tummarna för att båda förarna lyckas bra i elimineringen också.

Text: Christer Hägglund
Foto: Larry Chen, Formula Drift

Följ oss gärna

1,804FansGilla
1,515FöljareFölj
114PrenumeranterPrenumerera
Christer Hägglund
Christer Hägglund
Fotograf och skribent som under åren 2017-2020 arbetat med drifting, men gärna fotograferar och skriver om de flesta grenar. Utgår ifrån Sundsvall och har Sundsvall Raceway och Mittsverigebanan som hemmabanor.

Related Articles

Våra Sociala Medier

1,804FansGilla
1,515FöljareFölj
114PrenumeranterPrenumerera
spot_img

Senaste artiklarna