5 C
Sundsvall
söndag, april 20, 2025

Nikh Jakobsson snabbast i Club Go! Dag 1 klar på Kinnekulle Ring

Dagens körning har både haft testdag för de som vill testa på samt test/träning för alla klasser. Sen har det varit tävlingsdag för Club Go!

Club Go klassen är instegsklassen, kan man lite plumpt säga, klassen har ett maxtak på 250 hk. Så hur gick det för dessa förare idag då, under den första deltävlingen för säsongen.

Nikh Jakobsson hade mest fart idag och körde snabba varv och vann med 1:01.754, Erik Olsson tog andra platsen med 1:03.865, trea blev Simon Ekberg med 1:05.610.

Vi gratulerar alla tre förarna till sina platser och poäng, ska bli intressant att se om Erik Olsson kan utmana Nikh Jakobsson, under de kommande deltävlingarna i sin Honda Civic Type-R.

Under dagen så fick vi även lite försmak på morgondagens tävlingar i de större klasserna, där vi även såg många förare komma väl under 1 minut i varvtid. Det ska bli intressant att se när Timeattacknu.se släpper lös förarna.

Morgondagens tidsschema:
09-10:20 Warmup
10:20-12:00 Q1 för klasserna Club, Club Challenge, Pro Street, Pro, Unlimited
12:50-14:30 Q2
15:10-16:30 Här avslutas tävlingen med Topp 6 final, Topp 10 Final, Topp 5 final och B-Final

Vi ser fram emot morgondagens race.

Text: Henrik Andersson
Bild: Oscar Malmlund

Följ oss gärna

1,802FansGilla
1,584FöljareFölj
116PrenumeranterPrenumerera
Henrik Andersson
Henrik Anderssonhttps://www.motorsportmagasinet.se
Fotograf och skribent som från 2010 fotat och skrivit om olika motorsporter, med drifting i fokus på allvar sedan 2014, fotograferar och skriver även om andra grenar. Utgår ifrån Heby och har rätt nära till GTR Motorpark samt Gelleråsen.

Related Articles

Våra Sociala Medier

1,802FansGilla
1,584FöljareFölj
116PrenumeranterPrenumerera
spot_img

Senaste artiklarna